Budowa Data Center

Czy zdecydowałeś się zbudować zupełnie nowe centrum danych (DataCenter), aby spełnić potrzeby Twojej firmy? W takim razie z pewnością wiesz, jakiego rodzaju centrum danych zamierzasz zbudować, ile technologii będzie w nim znajdować i w jakiej temperaturze będą działać te urządzenia. Przede wszystkim jednak absolutnie kluczowym czynnikiem jest właśnie wybór odpowiedniego miejsca. Firmy, które zdecydowały się umieścić wszystkie swoje dane w Karlin-Praga – dzielnicy Pragi zdewastowanej przez powódź z 2002 r. – na pewno by się zgodziły.

Kluczowym pytaniem jest – Gdzie?

Istnieją dwie możliwości, które zależą od Twojego budżetu.
Pierwszym z nich jest zbudowanie centrum danych od podstaw czyli działka, budynek, okablowanie mówiąc oczywiście w skrócie, drugie to tak zwany wynajem – oznacza to, że centrum danych zostanie umieszczone w już istniejącym budynku.
Oba podejścia mają zalety i wady. Całkowicie nowy budynek pozwala na zbudowanie go tak, aby idealnie pasował do twoich potrzeb jak sobie wymarzysz, co z kolei oznacza, że ​​będziesz w stanie osiągnąć lepsze parametry na przykład zasobów energetycznych. Lokalizacja powinna umożliwić przyszły rozwój i powinna znajdować się w stabilnym regionie poza obszarami powodziowymi.

Zasadniczo najlepiej wybrać miejsce z wysokiej jakości dostępem do energii elektrycznej i przyłącza internetowego. Powinny istnieć co najmniej dwie niezależne ścieżki światłowodowe. Kiedy dostępne jest tylko jedno połączenie światłowodowe, ustanowienie drugiego stanowi przedmiot, który ogromnie obciąży twój budżet i czas budowy. Budowanie połączenia światłowodowego zwykle wiąże się z długim procesem nabywania ziemi lub praw do jej używania i tak dalej.

Podejmowanie modernizacji zwykle przynosi dodatkową korzyść w postaci niższych kosztów. Z drugiej strony wprowadza ograniczenia narzucone przez istniejący budynek i jego stan. Jedną rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jest wytrzymałość strukturalna podłóg i ich nośność zwykle wynosi to około 200 kg na metr kwadratowy w starszych budynkach. Jednak pełny stojak na serwer może pomieścić trzy lub cztery razy więcej! Nie powinieneś też zapominać o obciążalności twojego dachu, ponieważ pomieści on również część urządzeń klimatyzacyjnych i innych elementów.

Prąd to główny kluczowy aspekt

Bezprzerwowy dostęp do energii to główny i najważniejszy priorytet dowolnego centrum danych. Dlatego właśnie budowane są centra danych w których żeby były idealne powinny być zasilane dwoma niezależnymi drogami energii pochodzącymi z ich własnych transformatorów. Mniejsze firmy mogą zrobić tylko jedną podstację, ale każda maszyna powinna być podwójnie zasilana przez dwie niezależne trasy.

Większe centra danych, które spodziewają się wykorzystać więcej niż 2 megawaty, mogą w międzyczasie zrezygnować z zasilaczy UPS z akumulatorów i uzyskać unikatowe rozwiązania zasilające bez baterii, tak zwane dynamiczne lub rotacyjne zasilacze UPS. Łączą one transformator, UPS i generator silnika w jednym pakiecie. Działa trochę jak koło zamachowe w kuwecie próżniowej, które wiruje bez końca i może w razie potrzeby zamienić tę zmagazynowaną energię za pomocą generatora w energię elektryczną.

Zawsze należy umieszczać jednostki UPS w oddzielnym miejscu, ponieważ potrzebują one niższej temperatury roboczej. Nie należy lekceważyć znaczenia zakupu wysokiej jakości zasilacza UPS. Niektóre z tańszych mają baterie o ograniczonej żywotności, które kosztują niektóre firmy fortunę w opłatach za utrzymanie.

Zimne powietrze i system chłodzenia – czyli twój najlepszy przyjaciel w serwerowni.

Chłodzenie serwerowni

Niezbędną częścią każdego centrum danych jest jego chłodzenie. Zimne przejścia powinny być zadaszone, aby zapobiec mieszaniu się gorącego i zimnego powietrza. Regały serwerowe muszą być umieszczone w określony sposób – powinny „wdychać” zimne powietrze z ich przednich stron i „wydychać” je na zewnątrz (tzw. System front-to-back). Wspomniana podwójna podłoga pozwala na doprowadzenie zimnego powietrza do właściwego miejsca, a także ukrycie metalowych kabli. Światłowody powinny być prawdopodobnie poprowadzone ponad stojakami w specjalnych plastikowych korytkach.

Większość współczesnych centrów danych jest obecnie zbudowana jako tzw. Centra danych o wysokiej temperaturze. Najnowsza technologia komputerowa może wytrzymać temperatury od 27 do nawet 35 stopni Celsjusza w ekstremalnych przypadkach. Nawet niewielki wzrost temperatury pracy może zaoszczędzić dużo pieniędzy wydanych na energię.

Na przykład Google oszczędza 4% wszystkich wydatków na energię, podnosząc temperaturę swoich centrów danych o jeden stopień Celsjusza, a Intelowi udało się zaoszczędzić nawet 7% kosztów energii, robiąc to samo. A jeśli warunki są dobre – tak jak w Czechach – można korzystać z darmowego chłodzenia przez cały rok i zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

To, że na dachu leży śnieg nie znaczy, że w kominku nie płonie ogień – czyli ochrona przed ogniem

Twoje serwery muszą być chronione nie tylko przed przerwami w dostawie energii, ale także przed ogniem i nieautoryzowanym dostępem. Nawet najmniejsze serwerownie powinny mieć co najmniej alarm pożarowy i gaśnice dla urządzeń elektrycznych. Średnie centra danych zwykle wykorzystują automatyczne systemy wykrywania ognia i ciepła, a pożary są wyrzucane przez gazy obojętne, np. ekologiczny FM200, który jest bezpieczny zarówno dla serwerów, jak i dla środowiska.

Fizyczną stroną bezpieczeństwa muszą zajmować się kamery monitorujące, drzwi kodowane i pracownicy ochrony. Nie zapomnij o monitorowaniu wszystkich komponentów. Należy zmierzyć zużycie energii każdego stojaka, aby je ocenić i zapobiec niepotrzebnym stratom. Monitorowanie temperatury i chłodzenia jest równie ważne. Jeśli systemy są zmuszone pracować poza swoim idealnym zakresem roboczym, ich zużycie energii zwykle gwałtownie rośnie. Ponieważ jest to rzecz, której chcesz uniknąć, zwykle najlepiej jest używać systemów i narzędzi do monitorowania obu tych czynników. Istnieje wiele dostępnych na rynku lub po prostu można zakodować własne rozwiązanie.